Historia Klubu

Historia Kobiecej Piłki Nożnej sięga początków lat siedemdziesiątych.
Narodzinom towarzyszył blask medali zdobytych przez naszych piłkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) i Mistrzostw Świata REN w 1974 roku. Dziewczę ta nie chciały być gorsze. Już podczas gier eliminacyjnych, którym towarzyszyły niebywałe emocje - prasa, radio i telewizja donosiły o powstawaniu drużyn dziewczęcych, które grały głównie  na podwórkach i placach razem z chłopcami. Kiedy ówczesne prężnie TKKF wraz z klubami zrzeszonymi w PZPN otworzyły bramy swoich boisk, na firmamencie polskiego sportu pojawiły się pierwsze zorganizowane sekcje Piłkarstwa Kobiecego. Jednak dopiero sygnał dany spod Wawelski ego Grodu przez zasłużoną Garbarnię spotęgował działania. 20 września 1977 roku RKS Garbarnia Kraków zwrócił się do wszystkich istniejących drużyn kobiecych z propozycją utworzenia ligi piłki nożnej kobiet.  Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.  Do realizacji tego pomysły zgłosiły się: Checz Gdynia (dziś Ogniwo Sopot), GKS Czarni Sosnowiec (dziś KKS Czarni Sosnowiec), MZK Karolinki Jaworzyna Śląskiego, Walter Radom, Okęcie Warszawa, Jawor Skarszewy, Wedel Płońsk.
Najpierw drużyny rozpoczęły między sobą gry towarzyski e, potem wyszły nieśmiałym krokiem na stadiony międzynarodowe (Czarne Sosnowiec rozegrały mecz z Czeszkami, Okęcie z Dunkami a piłkarki Checza z Niemkami). Mecze w latach 1976 - 79 rozgrywano o Puchar ufundowany przez PZPN. Czterokrotnie zdobywcą Pucharu była drużyna TKKF Checz Gdynia. Na wniosek klubów i PZPN w 1979 roku powierzono prowadzenie rozgrywek w Kraju OZPN Katowice – Podokręg Sosnowiec. Rok 1980 -  to początek  ligi - równoczesny z Mistrzostwami Kraju i Pucharem PZPN, równy z PP.

Grano w II grupach Północnej i Południowej:

Grupa Północna: Checz Gdynia, Pafawag Wrocław, Polam Warszawa, Jawor Skarszewy, Wedel Płońsk, Telfa-Telkom Bydgoszcz, Kużel Koszalin
Grupa Południowa: Czarni Sosnowiec, Telpod Kraków, Karolinki Jaworzyna Śl., Walter Radom, Bystrzyca Lublin, Ziemia Tryniecka Tryńcza, Bielbaw Bielawa

Finał rozegrano 3 maja 1981 roku na stadionie Skry Częstochowa, w którym spotkały się zwycięskie zespoły:  Checz Gdynia (Grupa Północna) i GKS Czarni Sosnowiec (Grupa Południowa). Mistrzowski tytuł  powędrował do Sosnowca. Dodajmy jeszcze, że rok 1980 zaowocował rozgrywkami halowymi o Mistrzostwo Polski. Triumfowały piłkarki Telpodu Kraków a organizatorem był zespół działaczy TKKF Checz Gdynia.

To spotkanie pozwoliło organizatorom kobiecego ruchu piłkarskiego na postawienie kolejnego kroku naprzód. Bezpośrednio po meczu powołano spośród 24 zawodniczek reprezentację na grę sparingową z klubowym zespołem Czecho-Słowacji. Spotkanie odbyło się 14 czerwca 1981 roku na boisku Górnika Sosnowiec (obecnie KKS Czarni Sosnowiec) . Polki wygrały 6:1 i był to wielce zachęcający wynik. Zapał ostudziła kolejna konfrontacja (27.06.1981r) na turnieju w Catanii. Polki doznały na stadionie Ciballi przykrej porażki 0:3 z reprezentacją Azzuri . Jednak ta gra z nieznanym przecież przeciwnikiem pozwoliła na konkretniejszą ocenę umiejętności i wyznaczenie miejsca Polek na europejskiej scenie kobiecego futbolu.

28 września 1985 roku o godzinie 15.00 na stadionie RKS Marymont w warszawie przy ulicy Potockiej 1 odbyły się pierwsze zawody finałowe w Piłce Nożnej Kobiet o Puchar Polski, który ufundowany został przez Zarząd Główny Ligi Kobiet.  W finałowym meczu piłkarki KKS  Czarni Sosnowiec zmierzyły się z drużyną KS Pafawag Wrocław wygrywając  2:1. Zdobywczyniami zwycięskich goli były Marzena Jamrozy i Jolanta Szewczyk. Natomiast honorową bramkę dla Wrocławianek strzeliła Elżbieta Biernacka. Mecz sędziował Michał Listkiewicz. Dochód z tego meczu przeznaczony został na budowę pomnika Matki Polki znajdującego się przy szpitalu a obecnie Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Komisja Piłkarstwa Kobiecego działająca w Sosnowcu wchodziła w skład Wydziału Szkolenia PZPN.
W 1989 roku w rozrywkach uczestniczyło 34 drużyny -  10 w I lidze i 24 w II lidze.
Zarząd powołuje Wydział Piłkarstwa Kobiecego, który koordynuje i kieruje wszystkimi sprawami związanymi z działalnością tej dyscypliny

Po1990 roku w wyniku przemian społecznoekonomicznych nastąpiła likwidacja znacznej ilości Klubów pozbawionych dodatkowego wsparcia finansowego.

Obecnie w rozgrywkach mistrzowskich występuje:
liga – 8 drużyn
II liga – 5 drużyn
młodzieżowe – 20 drużyn

Od 1993 roku rozgrywane są Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w formie pięciu turniejów w roku /2 turnieje halowe i  3 na otwartych boiskach. Tak Wydział jak i Kluby organizują corocznie rozgrywki Szkół Podstawowych. W 1996 roku w tych turniejach startowało około 350 Szkól w kraju. W  1992 roku powołano reprezentację młodzieżową która rozegrała już kilka meczy  międzypaństwowych.

W LAUROWYM WIEŃCU - zestawienia zwycięzców w rozgrywkach MP, PP i HMP

Mistrzostwa Polski

Zdobywcy Pucharu Polski

HMP

1980 KKS Czarni Sosnowiec

1981 KKS Czarni Sosnowiec

1982 Pafawag Wrocław

1983 Pafawag Wrocław

1984 KKS Czarni Sosnowiec

1986 KKS Czarni Sosnowiec

1987 KKS Czarni Sosnowiec

1988 KS Zagłębianka D. G.

1989 KKS Czarni Sosnowiec

1990 KS Zagłębianka D. G.

1986 Pafawag Wrocław

1987 KKS Czarni Sosnowiec

1988 Pafawag Wrocław

1989 KKS Czarni Sosnowiec

1990 KS Zagłębianka D. G.

1991 TKKF Stilon Gorzów

1980 TKF Telpod Kraków